Hrad Litice v historii

 

Vznik sídla

Hrad Litice dali postavit páni z rodu Drslaviců, kteří do kraje přišli ve 13. století. Přesné datum založení ale není známo. Hrad Litice se brzy stal královským majetkem – vlastnili jej Lucemburkové a Přemyslovci. Od doby, kdy hrad získal Boček z Kunštátu a Poděbrad (děda Jiřího z Poděbrad), začalo skvělé období – přebudovávání, rozšiřování.

 

Doba Jiřího z Poděbrad a jeho synů

Jiří z Poděbrad se pustil do oprav hradu s velkým nadšením a udělal z hradu Litice majestátní sídlo obehnané mohutnými hradbami. Nedobytný hrad Litice si velmi oblíbil a rovněž ho měli v úctě i jeho čtyři synové, kterým hrad po smrti jejich otce připadl. Určitě je zajímavé, že zde ukryli truhlici se čtyřmi zámky s důležitými písemnostmi. Každý z nich měl jeden klíč, a tak se dovnitř mohli podivat pouze všichni najednou.
Syn Jindřich nadělal během bojování s Korvínem hodně dluhů a musel Litice prodat. Novým majitelem se roku 1495 stal nábožensky tolerantní Korvín z Pernštejna. Jeho dědicové z řad příbuzných se postarali o další krok ke zkáze – zadlužené panství se muselo znovu prodat a chátrající hrad začal často měnit  majitele.

Konec 15. století až  19. století

Koncem 15. století vlastní hrad Litice Pernštejnové, ale jejich sídlo bylo na hradě Potštejn a tím dochází k začátku úpadku hradu. V 16. století si hrad zakoupili pánové z Bubna, ti ho ovšem před další zkázou nemohli uchránit, protože svůj pobyt soustředili na zámek v Doudlebách. Od 80. let 17. století nebyl hrad obýván a začal chátrat. Jako poslední majitelé zde figurují Parisové. Během roků 1890 – 1894 obstarali několik oprav na jižním paláci a věži.

 

Současnost

Před úplnou zkázou ho zachraňovaly občasné nejnutnější opravy, ale i tak se stal v 19. století úchvatnou zříceninou. Obrat nastal v roce 1951, kdy se hrad dostal do péče Národní kulturní komise. V současnosti hrad spravuje Národní památkový ústav.
 

Jak se dostanete k hradu Litice, jeho otvírací dobu, kontaktní údaje a další informace o něm, naleznete na úvodní stránce.