Zajímavosti v okolí hradu Litice


Bylo by velkým hříchem si podrobněji neprozkoumat okolí hradu Litice v překrásném podhůří Orlických hor. Vaše cesty budou přímo našlapané zámky, zříceninami, rozhlednami a dalšími historickými objekty. 

 

Potštejn

Nejprve vyzkoušejte jít pěšky nebo jet na kole na sedm kilometrů vzdálený hrad Potštejn. Jde už vlastně jenom o ruiny z dřívějšího velkolepého hradu. Tyčí se na zalesněném kopci a nohy vám prozradí, že jde o super výšlap. Potštejn ale ještě neopouštějte a zastavte se na nově zrekonstruovaném barokním zámku Potštejn.

 

Tyršova rozhledna

Přibližně 9 km od Litice leží město Žamberk, kam se vydejte na Tyršovu rozhlednu, zvanou Rozálka. Tato rozhledna má své dvojče u Tábora– jmenuje se Hýlačka. Žamberecká rozhledna je vysoká dvacet metrů a má tvar husitské hlásky. Byla postavena na Kapelském vrchu a lze z ní dohlédnout na Králický Sněžník, hřbety Orlických hor a Sněžku. Zpřístupněna je v návštěvních hodinách.

 

Žampach

Ve vzdálenosti devíti kilometrů od hradu Litice najdete rovněž zříceninu Žampach. Nad vesnicí Žampach naleznete na zalesněném návrší větší zbytky zdí z původního hradu z 13. – 14. století a několik málo zbytků základových zdí v předhradí, které tu zůstaly po hradbách a hospodářských budovách. Jde o volně přístupný objekt. 

 

Letohrad

Patříte mezi věrné milovníky historie? Potom si nenechte ujít patnáct kilometrů vzdálené město Letohrad. Městu dominuje raně barokní zámek, kde od roku 2002 naleznete stálou zámeckou expozici, která se bude stále rozšiřovat. Na náměstí sídlí Městské muzeum, kde se seznámíte s městskou historií, výrobou sirek, saněmi císaře Napoleona a obrazy místních umělců. V Letohradu dále najdete pomník Járy Cimrmana, Morový sloup, kostely a Muzeum řemesel s více než padesáti kompletními expozicemi řemesel a živností z let 1840 – 1930.

 

Vamberk

Posledním tipem z mnoha bude výlet do města Vamberk. Vamberk leží cca šest kilometrů od hradu Litice a město je mnoho let známé díky výrobě krajek. Muzeum krajky ukazuje stálou expozici paličkovaných krajek od dávných dob až po dnešní dobu. 

 

K těmto turistickým zajímavostem, i k mnohým dalším, Vás pohodlně zavedou turistické trasy, křižující kouzelnou přírodu Orlických hor.